BLOG #1: Rozmiar bagażu podręcznego

2019-02-05
BLOG #1: Rozmiar bagażu podręcznegoTo jakie w końcu są te wymiary walizki kabinowej?

Czy mogę swoją walizkę wziąć do kabiny pasażerskiej?

Czy stewardessa mnie wpuści do samolotu z moją walizką?

 

 

Pytań jest najczęściej wiele, każdy słyszał historie urastające czasami wręcz do legend o tym jak to jest z bagażem kabinowym: że "kilka centymetrów za dużo i bagaż trzeba nadawać lub dopłacać duże kwoty", że "nie wpuścili mnie do samolotu bo walizka była za duża", że "nie było już miejsca"... 

Samolotami lata się obecnie dużo i często i każdy ma jakieś doświadczenia a że najczęściej mówi się głośno o tym, co nas złości i irytuje to takich historii wydaje się iż jest najwięcej. Mimo wszystko przytłaczająca większość pasażerów jest zadowolona z przelotów i nie spotyka się z problemami i kłopotami. Praktyka czyni mistrza i z pewnością osoby dużo latające są już w pełni obyte z zasadami transportu lotniczego, który de facto przecież praktycznie nie różni się od transportu kolejowego, autokarowego lub autobusowego. 

Aby rozwiać wątpliwości przynajmniej w części dotyczącej walizek kabinowych przygotowaliśmy zwięzłą informację o maksymalnych wymiarach walizek kabinowych obowiązujących w najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce.

 

Aktualne* na dzień 26.11.2019 r. maksymalne wymiary darmowych walizek kabinowych dla wybranych przewoźników wyglądają tak:

  • RYANAIR  - max. 40 cm x 20 cm x 25 cm
  • WIZZAIR - max. 40 cm x 30 cm x 20 cm
  • LOT, NORWEGIAN, LUFTHANSA, TURKISH AIRLINES - max. 55 cm x 40 cm x 23 cm
  • EASYJET, BRITISH AIRWAYS - max. 56 cm x 45 cm x 25 cm
  • VUELING - max. 55 cm x 40 cm x 20 cm
  • EMIRATES - max. 55 cm x 38 cm x 20 cm
  • AIR FRANCE - max. 55 cm x 35 cm x 25 cm
  • QATAR AIRWAYS - max. 50 cm x 37 cm x 25 cm

 

Jak widać pewnym standardem jest rozmiar 55 cm x 40 cm x 20 cm lub trochę więcej - nie ma się co martwić, przytłaczająca większość sprzedawanych w Polsce walizek spełnia te warunki.

 

Czy wymiary liczymy wraz kółkami i rączką? Zdecydowanie tak. Przed wejściem do samolotu obok bramek często są metalowe stelaże do sprawdzenia rozmiarów walizki, w które wkładamy nasz bagaż: jeżeli się zmieści, to spokojnie spełnia ograniczenia przewoźnika.

*Podane wyżej wymiary są aktualne na dzień: 26 listopada 2019 roku. Monitorujemy na bieżąco sytuację i jeżeli warunki przewoźników dotyczące rozmiarów bagażu kabinowego się zmienią dołożymy wszelkich starań aby również je uwzględnić w niniejszym poście. Przed wylotem mimo wszystko koniecznie sprawdźcie czy warunki przewoźników nie uległy zmianie!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel